Marion Bermuda Logo

Final Awards Summary - 2017

Division Founders Class A
Class AwardSkipper
Co-Skipper
Yacht Name
Sail Number
Manufacturer
Model
First Place Founders Class ASteven LandisCynthia / 51959Grand Soleil 46.3
Second Place Founders Class AGeorge TougasPescatore / 50707Hinckley SW 59
Third Place Founders Class ABarry FeldmanScarlet / MON2323Baltic B47
Cook’s Founders Class AGeorge TougasPescatore / 50707Hinckley SW 59
Division Founders Class B
Class AwardSkipper
Co-Skipper
Yacht Name
Sail Number
Manufacturer
Model
First Place Founders Class BChristopher CantilloIntegrity / NA22Navy 44 MK II STC
Second Place Founders Class BCharles SamuelsonYaquina / USA32665Beneteau FIrst 42
Third Place Founders Class BTom DenneyLegacy II / 63164Beneteau First 42
Cook’s Founders Class BGary WengerEarendil / 41653Nautor Swan 441
Division Founders Class C
Class AwardSkipper
Co-Skipper
Yacht Name
Sail Number
Manufacturer
Model
First Place Founders Class CTom BowlerEscapade II / 8516TMorris Morris 46 Ocean Series
Second Place Founders Class CJohn RizziJovini / 60609Little Harbor 46
Third Place Founders Class CPaul HubbardBermuda Oyster / BER435Oyster 435
Cook’s Founders Class CMurray BeachMeridian / 25391Tartan 4600
Division Founders Class D
Class AwardSkipper
Co-Skipper
Yacht Name
Sail Number
Manufacturer
Model
First Place Founders Class DG.J. "Chip" BradishSelkie / 32002Morris Yachts Ocean
Second Place Founders Class DJohn RingTiara / 135Cape Dory 36
Third Place Founders Class DLogan GreenleeCynosure / USA60617Pearson Rhodes 41' Yawl
Cook’s Founders Class DRon WisnerHotspur II / 2175Columbia Columbia 50
Division Founders All Classes
Division AwardSkipper
Co-Skipper
Yacht Name
Sail Number
Manufacturer
Model
First Place Founders DivisionG.J. "Chip" BradishSelkie / 32002Morris Yachts Ocean
All Divisions
All Divisions AwardSkipper
Co-Skipper
Yacht Name
Sail Number
Manufacturer
Model
BWSC Board of Governors Trophy
(Shortest Elapsed Time)
John LevinsonJambi / USA50015Hinckley Bermuda 50
Founders Division Special Awards
Special AwardSkipper
Co-Skipper
Yacht Name
Sail Number
Manufacturer
Model
Bermuda Ocean Cruising Yacht Trophy
(Newport to Bermuda Race)
Mark Stevens
Hank Halsted
Kiva / 40104Hinckley Southwestern 51 centerboard
BYC Polaris Trophy
(Celestial Navigated)
G.J. "Chip" BradishSelkie / 32002Morris Yachts Ocean
Double-Handed Trophy
(Crew of Two)
Manny Hontoria
Tim Harris
Spirit / USA5181Nautor Swan Swan 38
L. Bryon Kingery Jr. Memorial Trophy
(Short-handed)
G.J. "Chip" BradishSelkie / 32002Morris Yachts Ocean
Beverly Family Trophy
(Family Crewed)
James Putnam
Frank Putnam
Faith and Hope / 1913Le Compte Northeast 38 MkII
Commodore Faith Paulsen Trophy
(All Female)
Anne KolkerEtoile / 60205Stellar Sloop
Offshore Youth Challenge Trophy
(Youth)
Christopher CantilloIntegrity / NA22Navy 44 MK II STC
Bartram Trophy
(Academy Maritime College)
Christopher CantilloIntegrity / NA22Navy 44 MK II STC
Deborah Anne Domenie Memorial Trophy
(New York, New Jersey, Connecticut)
Kelly ShackelfordAmethyst / 40196Hinckley Bermuda 40 MKIII Sloop
Naval Academy Trophy
(Chesapeake Bay)
Robert LaGuardiaGallant / NA24Pearson Composites Navy 44
Corporation of Hamilton Trophy
(Bermuda)
Paul HubbardBermuda Oyster / BER435Oyster 435
Bermuda Longtail Trophy
(Beverly Yacht Club)
Ron WisnerHotspur II / 2175Columbia Columbia 50
Commodore's Cup
(Blue Water Sailing Club)
Manny Hontoria
Tim Harris
Spirit / USA5181Nautor Swan Swan 38
Town of Marion Trophy
(Buzzards Bay)
Rob McAlpineSparky / 42023Hinckley SW-42
Adams Bowl
(New England)
John RingTiara / 135Cape Dory 36
Ancient Mariners Golden Teapot Trophy
(Oldest Average Age)
Mark Stevens
Hank Halsted
Kiva / 40104Hinckley Southwestern 51 centerboard
Kingman Yacht Center Marion Bermuda Team Trophy
(Team of Three Yachts)
BWSC A
John RizziJovini / 60609Little Harbor 46
Stephen RicciPouchy / 60043Hallberg-Rassy 43 Mk II
Manny Hontoria
Tim Harris
Spirit / USA5181Nautor Swan Swan 38
Robert N. Bavier, Jr. Seamanship-Sportsmanship Trophy
(Seamanship-Sportsmanship)
Not Awarded
Founders Trophy
(Best Overall Corrected)
G.J. "Chip" BradishSelkie / 32002Morris Yachts Ocean
Navigator's Trophy
(Navigator Celestial Yacht)
See BYC Polaris Trophy - (Celestial Navigated)
Mini-Class Trophy
(Beneteau Class Trophy)
Charles SamuelsonYaquina / USA32665Beneteau FIrst 42
Mini-Class Trophy
(Hinckley/Morris Class Trophy)
G.J. "Chip" BradishSelkie / 32002Morris Yachts Ocean
Mini-Class Trophy
(Swan Class Trophy)
Manny Hontoria
Tim Harris
Spirit / USA5181Nautor Swan Swan 38
Mini-Class Trophy
(Oyster Class Trophy)
Paul HubbardBermuda Oyster / BER435Oyster 435